Oplatí sa úver od Poštovej banky s úrokom 0,95%?

Hypotéky | Stanislav Rusnák | 03.10.2017
V posledných dňoch Vás iste zastihla reklama s ponukou na refinancovanie Vášho úveru do Poštovej banky s "neprekonateľným" úrokom 0,95%. Aké sú však detailné podmienky tejto ponuky?

V prvom rade sa táto ponuka viaže len na 3 ročnú fixáciu. V súčasnosti vrcholia akciové ponuky bánk a kvôli opatreniam NBS sa dá očakávať, že tohtoročné jesenné akcie sú jedny z posledných. V roku 2018 môže nastať pozvoľný rast úrokových sadzieb. Preto je v tejto dobe rozumnejšie zvoliť čo najdlhšiu dobu fixácie. Najnižšia ponuka 5 ročnej fixácie je dnes na úrovni 1,2%, pričom ponuka Poštovej banky pri 5 ročnej fixácii začína až na úrovni 1,65%. Ak po uplynutí trojročnej fixácie prevýšia úrokové sadzby bánk o 1,3% dnešnú minimálnu ponuku 5 ročnej fixácie, tak najbližšie dva roky zvýšenej úrokovej sadzby spôsobia celkové preplatenie úrokov až o 1.105,43€. Inak povedané: ak minimálna úroková sadzba po 3 rokoch bude 2,5%, tak dnešný úver s fixáciou na 5 rokov a úrokom 1,2% bude až o 1.100€ lacnejší ako úver s úrokom 0,95% s fixáciou na 3 roky a následným zvýšením úroku na 2,5%.
 
Pri výpočte bol uvažovaný úver vo výške 75.000€ na 25 rokov. Pokiaľ výška Vášho úveru nie je aspoň 75.000€, tak na získanie úroku 0,95% v Poštovej banke je nutné mať uzatvorené aj poistenie k úveru. Bez spomínaného poistenia je úroková sadzba zvýšená o 0,2%, teda vo výške 1,15%.

Ďalšou podmienkou je aktívne využívanie účtu. Na získanie akciovej úrokovej sadzby je potrebné otvoriť účet v Poštovej banke s poplatkom 5€/mes. a použiť ho na platby v minimálnej výške 200€/mes.
 
Pokiaľ výška Vášho úveru (príp. zostatku úveru) nedosahuje aspoň 75.000€ a neplánujete si spísať poistenie k úveru, ani aktívne využívať účet poštovej banky, tak Vaša úroková sadzba pri 3 ročnej fixácii bude 1,45% čo je mierne nad trhový priemer 3 ročných fixácií.
 
O niečo vhodnejšou alternatívou pri refinancovaní úveru je využiť ponuku OTP banky s úrokom 1,2% a fixáciou na 5 rokov, prípadne ponuku Prima banky s rovnakým úrokom a fixáciou na 4 roky. Prima banka navyše prepláca poplatok za prípadné predčasné splatenie pôvodného úveru. Preto pri úvere nad 75.000€ je Prima banka pri refinancovaní mimo výročia fixácie dokonca lacnejšia ako Poštová banka už po prvých 3 rokoch.
Ponuka Poštovej banky sa vzťahuje aj na nové úvery, avšak len do 80% hodnoty nehnuteľnosti.


Pokiaľ Vás zaujímajú bližšie detaily, alebo prepočty, neváhajte ma kontaktovať.

Zdroj: vlastné spracovanie
Zdroj titulného obrázku: pixabay.com

O autorovi
Stanislav Rusnák
Client service specialist
Finančné sprostredkovanie je služba, ktorú chcem zajtra poskytnúť o čosi profesionálnejšie, ako som ju poskytol dnes, a to aj v prípade, že bude poskytnutá nezištne.

Kategórie

Newsletter

Buďte informovaný o najnovších správach, udalostiach a akciách

Odporúčané
Oplatí sa úver od Poštovej banky s úrokom 0,95%?
Štátny príspevok pre mladých sa od nového roku mení!